Napewno wielu z was myśli o przyśpieszeniu komputera nie dużym kosztem. Idealnym rozwiązaniem będzie wymiana lub dołożenie dysku SSD (Solid State Drive), które są coraz tańsze i szybsze.
Co to jest dysk SSD?
Są to dyski półprzewodnikowe oparte o pamięć flash i w przeciwieństwie do tradycyjnych dysków Hard Disk Drive (HDD) nie posiadają one elementów ruchomych. Z racji braku elementów ruchomych w dyskach SSD sprawia to że są one mniej awaryjne oraz posiadają dużo mniejszy (kilkadziesiąt razy) czas dostępu do danych. To wszystko sprawia że dyski SSD potrafią być nawet 15 razy szybsze lub więcej od standardowych dysków HDD montowanych w komputerach jeszcze kilka lat temu. Dodatkowym plusem stosowania tego rodzaju dysków w notebookach jest odporność na wstrząsy co sprawia że żywotność dysku jest o wiele większa niż standardowych HDD, które były bardzo wrażliwe na wstrząsy mechaniczne laptopa.
Jaki dysk SSD wybrać do mojego komputera?
Przed wyborem trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań.
1. Do czego służy mój komputer/laptop? To jest podstawowe pytanie, który musi dać nam odpowiedź jaki rodzaj dysku SSD mam wybrać. Czy będzie rodzina dysków tanich TLC, które do „zwykłego” użytkowania komputera (przeglądanie stron www, filmów, zdjęć, granie) powinno wystarczyć i zakup tańszej wersji dysku będzie odpowiedni. W przypadku gdy nasz komputer jest nieco więcej obciążany, czyli na przykład obróbka grafiki, zdjęć, filmów wideo, programowanie to tu już trzeba pomyśleć o inwestycji w dyski z rodziny MLC. Istnieje jeszcze rodzina dysków SLC, która jest najbardziej wytrzymała ale z racji na swoją drogą cenę jest stosowana raczej w drogich serwerach.
2. Jaki rodzaj złącza posiadamy w komputerze/notebooku? Drugie pytanie dotyczy tego jakie złącze dla dysku twardego posiada nasza maszyna. Istnieje kilka rodzajów złącz: SATA (I, II lub III), M.2 (SATA, PCIe) oraz
Czy wymiana dysku SSD to skomplikowana operacja?
Zależy od tego czy ktoś już kiedyś miał do czynienia z podzespołami komputerowymi. W przypadku komputera stacjonarnego dla dysków SSD SATA wystarczy znaleźć 2 kable (zasilający SATA i transmisyjny SATA) i podpiąć je. Jeszcze prostszy montaż jest dysków M.2 lub PCIe (nie wymagają żadnych kabli). W notebookach sprawa się może już komplikować bo w niektórych modelach trzeba ściągać całą dolną obudowę aby dostać się do dysku HDD a to już nieraz wymaga wiedzy serwisu IT. Po wymianie dysku wymagana jest instalacja systemu operacyjnego na nowym dysku.
Kiedy wymienić dysk na SSD?
To pytanie zadaje wielu użytkowników. W pierwszej kolejności na pewno warto go wymienić gdy wysiadł nam stary dysk twardy. W drugiej kolejności gdy rozważamy przyśpieszenie komputera/notebooka niewielkim kosztem.
Mamy nadzieje że ten artykuł choć w wielkim skrócie wyjaśnił wam zalety wymiany dysku na SSD. Gdyby Państwo byli zainteresowani to zapraszamy do naszego serwisu komputerowego w Wierzchosławicach na wymianę dysku SSD wraz z instalacją systemu operacyjnego i programów użytkowych.